Zakładanie spółki czy jej zakup

Tak wiele osób zastanawia się nad tym, jaki rozpocząć biznes, a wszak gotową firmę można zwyczajnie kupić. Z tym że, jak łatwo się domyśleć, nie jest to opcja dla każdego, bo trzeba mieć kapitał.

Zakup gotowej spółki ma kilka zalet. Nie należy myśli, co robić. Nie powinno się go wdrażać. Wystarczy zapoznać się z ofertami typu sprzedaż gotowych spółek i wybrać dla siebie jakąś. Wszystko już jest: dostawcy, rynek zbytu, rozpoznawalna marka, pracownicy, nieruchomości. To bardzo prosty sposób, aby szybko stać się właścicielem spółki. Na pewno takiej spółki nie kupuje się jak przysłowiowego kota, czyli w worku, to oznacza nie widząc, w jakim jest stanie. Jeśli ktoś ogłasza się słowami, sprzedam gotową spółkę z o.o., to polecam zorientować się, co go do tego skłoniło. Może posiadać ona jakieś dylematy albo być zadłużona. Z perspektywy nabywcy ma możliwość to posiadać większe znaczenie lub nie, to zależy, ile ma możliwość włożyć w zakupiona firmę i czym sam dysponuje. Ponadto kusić będzie wówczas niższa cena takiej spółki. Bywa i tak, że ktoś sprzedaje ją, bowiem woli się wycofać z biznesu. Prowadzenie go to natomiast dużo pracy. Sprzedaż spółek, za które zwykle otrzymuje się sporą kwotę, to sposobność przejścia na emeryturę.

Jakie natomiast nie byłyby motywacje sprzedawcy, należy właściwie poznać stan firmy, jaką zamierza się kupić. Nie kupuje się wszakże jedynie gotowego biznesu, niemniej jednak również wszystkie posiadane przez firmę zobowiązania. Konieczne jest zobowiązanie, czy da się z danej spółki w niezbyt długim czasie osiągać dość duży zysk. Jednakże unikać zakupu należy, o ile nie ma się pewności, czy nie będzie problemu z utrzymaniem firmy.

Więcej: sprzedam spółkę z stratą