Piaskowanie konstrukcji stalowych

Przed nałożeniem ochronnej powłoki malarskiej, niezbędne jest oczyszczanie powierzchni metalowego wyrobu. Powszechnie używa się piaskowanie, czyli obróbkę strumieniowo-ścierną powierzchni, która polega na usuwaniu resztek starego lakieru, towarów korozji (rdza) , a ponadto innych zanieczyszczeń dzięki użyciu strumienia sprężonego powietrza i piasku o należycie niewielkich drobinkach.

Jakość połączenia metalu z powłoką jest silnie uzależniona od skrupulatnego przygotowania powierzchni. Piaskowanie konstrukcji stalowych nie tylko ze starannością je oczyszcza, ale także zwiększa ichniejszym chropowatość i szorstkość, dzięki czemu stal staje się matowa i całkiem dobrze łączy się z farbą dzięki siłom adhezji (piaskowanie Wrocław). Im większa chropowatość, tym większa powierzchnia styku stali z powłoką malarską, a tym samym lepsze i trwalsze ich połączenie. Warstwa lakieru czy farby nałożona na stal powinna charakteryzować się całkowitą szczelnością, dobrą przyczepnością i trwałością. W przeciwnym przypadku powłoka zacznie odpadać, w szczelinach pojawią się lokalne ogniwa korozyjne, a naocznym tego wynikiem będą wykwity rdzy. Powłoka nie będzie spełniać spersonalizowanej funkcji, czyli ochrony stali przed korozją. Dlatego operacja piaskowania jest koniecznym krokiem przed nakładaniem ochronnych powłok malarskich.

Oczyszczenie powierzchni wykonuje się specjalnym urządzeniem zwanym piaskarką (piaskowanie konstrukcji stalowych). Za jej pomocą piaskowanie odbywa się równomiernie na całej powierzchni, wręcz w miejscach trudno dostępnych czy zakrzywionych. W rękach wprawnego piaskarza stanowi błyskawiczne narzędzie, które jest perfekcyjne do wstępnej obróbki konstrukcji stalowych przed malowaniem.

Zobacz: piaskowanie Jelenia Góra.