Czy inwestowanie w grunty się opłaca?

Kiedy jedni inwestują w produkty strukturyzowane, lokaty, akcje i obligacje, a również fundusze inwestycyjne, inni stawiają na inwestowanie w grunty rolne. Niektórzy twierdzą, że inwestycja w grunty w chwili obecnej jest najlepiej opłacalną formą inwestowania spersonalizowanych środków.

Nieruchomości od wieków uważane są za jedne z najbardziej stabilnych form inwestowania pieniędzy, zwłaszcza jeżeli chodzi o mieszkania i o budynki usługowe. Jednakże w ostatnich latach inwestorzy skłaniają się coraz bardziej ku inwestowaniu w grunty rolne – wszystko ze względu na to, że inwestowanie w tradycyjnie pojmowane nieruchomości, czyli mieszkania, może być loterią. Rynek nieruchomości podlega dużym fluktuacjom. Tyczy się to zwłaszcza sytuacji, w której kupujemy mieszkanie podczas największej hossy mieszkaniowej, nie wiedząc o tym – dziś te osoby posiadają problem ze sprzedażą nieruchomości z zyskiem. Bardzo trudno jest w tym momencie liczyć na to, że ceny mieszkań wzrosną w ciągu najbliższych lat. Niełatwo także będzie liczyć w najbliższych latach na to, że znajdzie się wielu chętnych zza granicy na zakup naszego mieszkania w Warszawie. Warszawa nie jest o kilka tańsza od innych równie atrakcyjnych europejskich miast.

Całkowicie przeciwnie ma się sytuacja z gruntami rolnymi w naszym państwie. Grunt to zysk w ostatnich latach dlatego, że grunty rolne wciąż zyskują na wartości i trend ten nie zmieni się przez najbliższe piętnaście lat. Znawcy twierdzą, że każdego roku wartość gruntów w Polsce wzrasta średnio o około 20 do 30%. Jest to więc idealny saveinvest dla osób znad Wisły, które preferują poprawnie ulokować własne pieniądze.

Zanim kupimy jakikolwiek grunt rolny w naszym państwie, sprawdźmy jakie plany posiadają wobec niego lokalne władze. Można w tym celu posłużyć się informacjami zapisanymi w planach zagospodarowania przestrzennego w gminie, który jest publikowany co roku.

Więcej: saveinvest.